Czym różni się przedsiębiorstwo państwowe od przedsiębiorstwa prywatnego?

Czym różni się przedsiębiorstwo państwowe od przedsiębiorstwa prywatnego?

Prywatyzacja to zmiana stosunków własnościowych polegająca na udostępnieniu udziałów i akcji przedsiębiorstw państwowych, sprzedaż przedsiębiorstw, bądź ich składników majątkowych osobom prywatnym, fizycznym i prawnym.

W przedsiębiorstwach państwowych często można dostrzec wiele braków. Nie zawsze dostajemy to czego chcemy. Często bywa tak, że firmy państwowe nie posiadają danych towarów, takich co zakłady sprywatyzowane. Istnieją jednak szanse, aby firma państwowa stała się firmą prywatną.

Prywatyzacja w Polsce

Często w Polsce prywatyzacja odbywa się poprzez transfer danych zakładów państwowych. Dlaczego tak naprawdę państwo decyduje się na takie działania? Ludzie chętniej gospodarują i zarządzają majątkiem, i własną działalnością, niż zakładami nienależącymi do nich. Dzięki takim działaniom jest szansa na stworzenie efektywnego, jak i również elastycznego sektora prywatnego. Łatwiej jest także sprostać oczekiwaniom zagranicznych bankowców.

Tak zwani prywaciarze sami zdobywają odpowiednie towary, dbają o klientów, zależy im na handlu oraz zysku. Dlatego starają się robić wszystko, żeby swoje towary dobrze sprzedać. Czasem państwo podejmuje decyzję o oddaniu swoich zakładów i firm właśnie prywaciarzom. Często oddaje się firmy i zakłady zasłużonym pracownikom, ale też nie w całości. To może być wstęp do prywatyzacji, która przyniesie same korzyści zarówno zakładom, jak i całemu państwu.

Państwo w chwili kryzysu sprzedaje części zakładów państwowych, zasila w ten sposób budżet państwa. W części zakładów państwo zachowuje swoje udziały, i czerpie z nich dodatkowe dochody. Prywatyzacja może przynieść naprawdę wiele pozytywnych skutków. Efektywność sprywatyzowanych firm może znacząco wzrosnąć, a państwo może się wzbogacić. Dzięki takiemu działaniu, obywatele będą mieli również dostęp do większej ilości towarów. Dodatkowo udziały państwa w danej firmach mogą znacząco wzrosnąć, co przyczyni się do poprawy sytuacji w całym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *